ztráta SPZ - státní poznávací značky

Stopne-li vás policejní kontrola v autě, nebo na motorce a máte chybějící, nebo nečitelnou registrační značku, hrozí vám pokuta od 5ti do 10ti tisíc korun a až rok bez řidičského průkazu. Takto vysoké tresty mají zamezit zakrvývání, či odmotování poznávací značky za účelem vyhnout se pokutě za rychlou jízdu, nebo dopravní přestupek. ...


Sankce za jízdu bez SPZ

Zákon ztěžuje situaci i řidičům, kteří ztratít svoji registrační značku (SPZ) náhodou, nebo jim ji někdo odcizí. Bez SPZtky nesmí totiž vozidlo vyjet na silnici. Je-li majiteli vozu odcizena poznávací značka, měl by to nahlásit na policii a ta by to měla vyšetřovat jako krádež. Ovšem ani po nahlášení na policie nesmí majitel s autem vyjet do provozu.

Ztratíte-li SPZtku během jízdy a nebudete o tom vědět, resp. se to dozvíte až po zastavení silniční kontrolou, tak policejní silniční kontrola má povinnost tento přestupek předat do správního řízení. Ovšem neměli by vám bránit v pokračování jízdy a umožnit vám dojet domů. Ovšem ve správní řízení musí majitel vozu dokázat, že vyjel do silničního provozu s oběma registračními značkami. Při dokazování bude ovšem potřeba svěděctví další osoby, nebo jiný důkaz, jako například fotografie.

Každý řidič je ze zákona povinen před jízdou zkontrolovat stav vozidla - sem spadá i kontrola poznávacích značek.

Nové SPZ za 400 Kč na počkání

Náhradní SPZky jsou vydávány úředníky v obcích s rozšířenou působností a na magistrátech větších měst.

K vydání sebou potřebujete velký a malý technický průkaz od vozidla, občanský průkaz a případně zbylou značku. Nové značky by Vám měli vystavit na počkání v úřední dny za cenu 400 Kč. Obržíte 2 ks (tabulky) s novou státní poznávací značkou, protože v ČR nelze ztracenou pouze 1 tabulku dovyrobit.Napište nám | Mapa webu

© 2017 Kalkulačka pro povinné ručení... Spočítej si ceny
Najdeme Vám nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění v ČR

TOPlist

Obsah stránek povinne-ruceni-levne.cz je chráněn autorským zákonem č. 121/2000 Sb. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autora těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.