Dálniční známky - platnost

Roční dálniční známky – platí vždy od 1. 12. předchozího roku do 31.1 . roku následujícího, celková platnost je tedy 14 měsíců. Krátkodobé dálniční známky - platí vždy po dobu vyznačenou prodávajícím na známce. Při delší cestě lze použít dvě krátkodobé známky za sebou.Zpoplatněné úseky

Konec zpoplatněného úseku Úseky, kde musí být dálniční kupón vylepen jsou označeny dopravní značkou "dálnice" nebo "rychlostní silnice". Zpoplatněné úseky dálniční sítě jsou vypsány níže a také znázorněny na mapce. Nezpoplatněné úseky jsou na dálnicích a při vjezdu na ně označeny dodatkovou tabulkou "bez poplatku", která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu. Tato dodatková tabulka je umístěna vždy společně s dopravní značkou "dálnice" nebo "rychlostní silnice", viz obrázek vpravo.

Síť zpoplatněných komunikací

Zpoplatněné komunikace v ČR
Zpoplatněné komunikace v ČR - orientační mapa

Ceny kupónů pro rok 2014

PlatnostCena
Roční1 500 CZK
Měsíční440 CZK
Desetidenní310 CZK

Ceny kupónů se různí podle doby platnosti. Povinnost platit mají všechna vozidla nejméně se čtyřmi koly (motocykly zpoplatněny nejsou). Hmotností vozidla se rozumí celková hmotnost vozidla uvedená v jeho technickém průkazu.

Od 1. 1. 2010, kdy došlo ke zpoplatnění vozidel nad 3,5 t celkové hmotnosti elektronickým mýtem se jako rozhodující skutečnost, zda použít ke zpoplatnění dálniční známku či mýtnou jednotku, považuje celková hmotnost vozidla, nikoliv jízdní soupravy, jak tomu bylo v předchozích letech. V praxi to znamená, že např. dodávkové vozidlo o celkové hmotnosti 2,8 t s připojeným vlekem o hmotnosti 1,2 t použije ke zpoplatnění dálniční známku pro vozidla do 3,5 t, přestože celá jízdní souprava má hmotnost 4 tuny.

Dálniční kupóny je možno zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy. Prodejní místa kupónů jsou označena samolepkou a při jejich koupi je k dispozici informační leták.


Doplňující informace

Zaplacení dálničního poplatku se prokazuje dvoudílným kupónem, jehož první díl s vyplněným registračním číslem musí být vylepen celou svou plochou přímo na vnitřní straně skla předního okna a musí být umístěn na pravém dolním okraji. Druhý díl kupónu (rovněž vyplněný) si řidič ponechá u sebe pro případnou kontrolu Policií, případně příslušníky Celní správy v uniformě, nebo poškození prvního dílu (například při poškození předního skla). Použití zpoplatněné komunikace bez platného dálničního kupónu (ať už chybějící nebo prošlé) může být pokutováno Policií do výše 5 000 Kč, ve správním řízení až do výše 500 000 Kč.

Vozidlo je od placení dálničních poplatků osvobozené, pokud je ve vozidle přepravována osoba těžce zdravotně postižená, které byly přiznány výhody II. stupně (s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) nebo III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká. Výjimka dle sdělení Ministerstva dopravy neplatí pro zahraniční držitele průkazů zdravotně postiženého.

Dalníční známky 2013 - vzorová ukázka
Dalníční známka 2013 - vzorová ukázka

Kupón je platný, jestliže jsou splněny následující podmínky:

  • obsahuje údaj o registračním čísle (na obou částech kupónu), který se shoduje s registračním číslem, kterým je opatřeno motorové vozidlo nebo první motorové vozidlo jízdní soupravy. V případě změny registračního čísla vozidla se kupón nemění,
  • obě části mají shodné označení – dvoupísmennou sérii a šestimístné pořadové číslo,
  • u časových kupónů (měsíční, týdenní) část kupónu nalepená na sklo obsahuje vyznačení doby platnosti – provedené prodejcem proděravěním kleštěmi – odpovídající době, kdy je motorovým vozidlem nebo jízdní soupravou dálnice nebo rychlostní silnice užita. Časový kupón bez označení doby platnosti je neplatný.

Po uplynutí doby platnosti kupónu musí být nalepený díl z předního skla vozidla odstraněn.


Výměna kupónů a dotazy

Zpoplatnění legislativně upravuje Ministerstvo dopravy, tisk, distribuci, dotazy a výměnu kupónů má na starosti Státní fond dopravní infrastruktury.

Publikace

Zde je navíc ke stažení publikace (.DOC, 35 stran, 7,62 MB) J. Kořínka "Poplatek za užívání dálnic a rychlostních silnic v České republice 1995 – 2004". Ta detailně mapuje dálniční kupóny v jednotlivých letech. Autor spolupracoval s Oddělením dálničních kupónů a kolkových známek Ministerstva financí České republiky.
Zdroj:

Výše uvedené informace o dálničních známkách byly částečně převzaty z portálu http://www.ceskedalnice.cz
Děkuji provozovateli za svolení použití části jejich obsahuNapište nám | Mapa webu

© 2017 Kalkulačka pro povinné ručení... Spočítej si ceny
Najdeme Vám nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění v ČR

TOPlist

Obsah stránek povinne-ruceni-levne.cz je chráněn autorským zákonem č. 121/2000 Sb. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autora těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.